Skialp

O čom bude skialp sekcia HIKING.SK

19.12.13
Naši fanúšikovia na Facebooku o pripravovanej skialpovej sekcii vedia už dlhšie. Dnešným dňom však sekciu spúšťame oficiálne. Preto vám chcem priblížiť, akým témam sa bude venovať a pre koho bude určená. Taktiež vám predstavím novú službu posielania hlásení o počasí a podmienkach pre aktivity v horách, ktorú spúšťame súčasne so skialpovou sekciou.

Prečo skialpová?

Skialp je termín, ktorý je na Slovensku zaužívaný pre pohyb na lyžiach vo vysokohorskom teréne bez podpory. Je to skrátene skialpinizmus. A tu máme trochu problém, pretože to, čo sa u nás chápe pod hobby skialpom, nemá väčšinou veľa spoločného s alpinizmom, teda horolezectvom na lyžiach. Áno, máme zopár skvelých extrémnych skialpinistov, ako napríklad Miro Peťo, ktorý je autorom Skialpového sprievodcu. Väčšina rekreačných hobby skialpinistov však žiadne horolezectvo pri svojich túrach nevykonáva, jazdí skôr bezpečnejšie terény a nejde do extrému – ide teda skôr o vysokohorskú turistiku na lyžiach. Správne by sme to teda mohli nazvať skôr skitouring, čo je aj termín bežný v zahraničí.

Prečo je teda naša nová sekcia skialp.hiking.sk? Pretože ľudia skitouringu u nás zvyknú najčastejšie hovoriť práve skialp. Tak to nebudeme meniť, vychovávať, ani sa snažiť vytvárať diskusiu na túto tému.

Zameranie

Sekcia sa bude zameriavať na lyžiarske túry na Slovensku aj v zahraničí, ktoré sú vhodné pre rekreačných skialpošov. Samozrejme, ak sa nájde autor s vyššími ambíciami, nebudeme sa tomu brániť, no ťažisko bude na tie túry, ktoré sa dajú absolvovať bez toho, aby bolo treba zlyžovávať 40° svahy.

Ďalšou veľmi dôležitou témou bude otázka lavínovej bezpečnosti. V najbližšom čase budeme publikovať viacero článkov v spolupráci so Strediskom lavínovej prevencie HZS, kde sa dozviete viac o lavínových stupňoch a budú aj analýzy niektorých lavínových prípadov spolu s pomenovaním toho, čo obete urobili zle.

Neoddeliteľnou súčasťou skialpovej sekcie budú aj články o vybavení. Budeme publikovať množstvo článkov o výbave, ktorú sami používame, prípadne sme mali možnosť si vyskúšať. Už teraz sa môžete tešiť na test lyžiarok Dynafit ONE, či krátke testy lyží LaSportiva GT, K2 Shuksan, Dynafit Grand Teton či Cho Oyu. Taktiež bude článok, v ktorom zhrnieme rozdiely dvoch odlišných koncepcií skialpových viazaní – tech vs. rámové viazania – a tešíme sa na plamennú diskusiu na túto tému.

Okrem nových článkov budeme na skialpovej sekcii opätovne publikovať množstvo zaujímavých článkov z nášho archívu. Najmä články z rubriky rady > začíname potešia všetkých, čo so skialpom chcú začať, ale nevedia, čo a ako.

Tak, ako v prípade cyklosekcie, aj skialpové články budú dostávať priestor na hlavnej titulke HIKING.SK. Skialpu bude patriť utorok, cyklo si ponechá štvrtok. Na skialpovej sekcii však budú vychádzať aj nové články, ktoré sa na hlavnú titulku nedostanú, takže odporúčame navštevovať skialpovú sekciu aj samostatne.

Aktuálne podmienky

Okrem spravodajstva o počasí z horských chát sme pripravili novú službu, pomocou ktorej sa dá reportovať aktuálny stav z hôr. Nie je to obmedzené len pre skialp, na titulke tejto sekcie však novú službu chceme uviesť do života a následne bude k dispozícii aj na hlavnej titulke HIKING.SK aj v cyklosekcii.

Krátko po novom roku pribudne aj webová verzia služby pre mobilné telefóny, pomocou ktorej sa bude dať ľahko reportovať aj priamo z terénu. Bude optimalizovaná pre čo najmenšiu dátovú náročnosť, keďže v horách je často problém s kvalitou prenosu. Keď sa mobilná webka osvedčí, do budúcej sezóny uvedieme appku pre Android a iPhone telefóny.

Dizajn

Skialpová sekcia má mierne odlišný dizajn, aby bolo každému jasné, kde sa práve nachádza. Testujeme tu aj niektoré nové prvky, ktoré, ak sa osvedčia, nájdu časom cestu aj na hlavný HIKING.SK. Už čoskoro na skialpe pribudne zobrazovanie veľkých fotografií vo fotogalérii k článku. Takisto postupne prečisťujeme niektoré prvky. Celkovo bude dizajn na skialpe ešte značný čas evolvovať. Budeme radi, keď nám svoje dojmy napíšte či už na redakčný e-mail alebo do niektorej diskusnej témy.

V redakcii veríme, že budete mať našu novú sekciu radi.
Prajeme príjemné čakanie na dobré skialpové podmienky...

Titulná fotografia: Skialpová oblasť Chopok, autor – Boris Meluš

Fórum 53 príspevkov
O čom bude skialp sekcia HIKING.SK 22/11/14 10:38 53 príspevkov
Najnovšie články v sekcii
 
Rada S rádiostanicami PMR na horách ešte bezpečnejšie S prenosnými rádiostanicami je zábava a sú tiež praktické. Hodia sa ako doplnok voľnočasových aktivít, v pracovnom nasadení, pri komunikácii medzi autami pri cestovaní. Skrátka komukoľvek, kto potrebuje rýchlo a bezplatne komunikovať s ostatnými … » viac 08/11/19 Rudo Madár Bezpečnosť
Túra Wiktorówky - symbolický cintorín poľských Tatier Ako v našich Tatrách, tak aj v poľskej časti môžeme nájsť pietne miesta venované obetiam, spätým s nepriazňou osudu v horách. Vydáme sa na krátku prechádzku údolím Filipka. Jej ... » viac 02/11/19 Roman Matkovčík Vysoké a Belianske Tatry, Poľsko
Pozvánka Lavínové kurzy na Čertovici Dvojdňový lavínový kurz pod vedením profesionálneho horského vodcu, ktorý vás naučí správne plánovať túru, narábať s lavínovým vybavením, vyhodnocovať riziko terénu a snehový ... » viac 28/09/19 Martin Gašperan Festivaly a premietania
Najnovšie články autora
 
Recenzia Fjällräven Bergtagen 38 – technický batoh Robustný strohý technický batoh z nepremokavého materiálu Bergshell do vyšších hôr. V zime zvládne skialpy a v lete poslúži na vysokohorskú turistiku či horolezectvo. Odnesie na horskú chatu slušnú porciu nákladu, no potom sa dá na túry … » viac 22/05/19 Ľubomír Mäkký Batohy
Rada Kde si požičať skialpy (prehľad požičovní) Láka vás skialpinizmus, no neviete, či vás bude baviť? Chcete najprv otestovať výbavu pred tým, ako sa rozhodnete, čo si kúpite? Či sa na pásy dostanete len zriedkavo a tak bude menej ... » viac 23/01/19 Ľubomír Mäkký Začíname
Test Fjällräven Keb Touring – bunda a nohavice pre skitouring Set softshell oblečenia je určený pre ľahšiu formu skialpu – tzv. skitouring – alebo turistiku na jeseň a zimu. Hoci ide o novinku pre túto sezónu, testoval som ho už od polovice ... » viac 21/01/19 Ľubomír Mäkký Oblečenie
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
O čom bude skialp sekcia HIKING.SK 22/11/14 10:38 53 príspevkov
Verzia pre tlač
  • text  fakty  fotky  

0.72