Recenzia

Skialpové lyže LaSportiva GT 177

03. 03. 2014
Na minuloročnom Skialpstrete, ktorý každoročne organizuje JAMES a tentoraz sa konal na obľúbenej Chate pri Zelenom plese, bola možnosť požičať si na túru testovacie lyže. Svoje lyže mám síce rád, no neváhal som a požičal som si LaSportiva GT 177. Trochu nevšedné, lebo značku mám zafixovanú predovšetkým ako topánkovú. Už nejaký rok sa ale snažia preraziť aj v skialpe. Okrem lyží robia aj lyžiarky a množstvo skialpového oblečenia.

Posledné roky možno sledovať postupné rozširovanie skialpových lyží. Kým pred 10-timi rokmi bol stred bežne pod 70 mm, dnes bežne smeruje k 80 mm. Napríklad vtedy rozšírené Fischer X-predition mali geometriu 105-68-90, dnes má najužší model tohto výrobcu geometriu 113-75-100. Trendom sú však – ak necháme bokom freeride – jednoznačne lyže so stredom medzi 80 - 90 mm. A čo to znamená pri lyžovaní? Najmä väčšiu plochu sklznice, čoho dôsledkom je lepšie plávanie v prašane a taktiež lepšia stabilita v nesúrodom teréne. Najmä druhá menovaná vlastnosť je pre skialpoša na Slovensku podstatná, predsa len hlbokých prašanových nádielok si veľa neužívame.

Parametre

Späť však k testovenému páru. LaSportiva GT má geometriu 123-89-111 so stredne dlhým 22-metrovým rádiusom a váhou 1410 gramov na lyžu. Ide teda o pomerne široké a nie veľmi vykrojené lyže. Lyže majú drevené jadro, vystužené sú karbónovým laminátom a sidewall je z ABS termoplastu. Napriek šírke ide o full camber konštrukciu, t. j. žiaden rocker.

Dizajn lyží ma príliš nenadchýňa. Radšej mám grafiku a la Dynafit, Völkl alebo Dynastar, ako krikľavé logo značky cez celú lyžu na šedom gradiente. Možno preto v sezóne 2013/2014 zmenili farbu na viacmenej čistú šedú. Sklznica s veľkým nápisom LaSportiva v červenej farbe ostala, čo je podľa mňa celkom pekné.

Pásy

Páči sa mi, že lyže majú klasickú skialpovú dierku vpredu aj vzadu. Jednak sa do nich fixujú pásy kompatibilné s K2 Z-clip upínacím systémom, jednak sa dajú použiť na vytvorenie núdzových saní pri zvoze raneného. Originálne pásy LaSportiva HiGlide vyrába Pomoca. Sú mixom 70 % mohéru a 30 % nylonu, čo je dnes univerzálny nepretekársky štandard, zameraný na životnosť pásov a dobrú stúpavosť pri ešte akceptovateľnom sklze. Pásy sú od výroby presne orezané. Lyže sú na konci klasicky zarovnané s drážkou pre univerzálny typ pásov.

Skúsenosti z terénu

Pri šliapaní bola váha úžasná, na nohách lyže takmer nebolo cítiť. Vyváženie bolo výborné - asi vďaka vlastným pásom, viazaniu a faktu, že bolo nahodené priamo výrobcom. Pri obratoch počas výstupu po zakoputí sa lyža nastavila presne tak, ako treba. Jednoducho ideál.

Viazanie je trochu posunuté vpred, preto je vzadu dostatok lyže, pre podržanie v oblúku - lyže sa mi nepretáčali ani po navážení sa vzad po horšie zvládnutom oblúku.

Geometria lyží s 88 mm pod pätou je výborná na zmiešané podmienky a zlé snehy, ktoré na Slovensku prevládajú. Je to asi najširšia lyža, akú možno ešte považovať za univerzálnu (freerideri budu isto oponovať). Sidecut je primeraný - dobrý kompromis medzi točivosťou a stabilitou. Pri šliapaní je ešte v pohode, bez pocitu, že ste ratrak, ktorý sa nezmestí do stopy v skupine (ako napr. pri Dynafit Grand Teton). Pri zjazde v rozbitých snehoch sú pokojnejšie ako moje užšie lyže (K2 Shuksan). Platí to, aj keď ich nepostavíte na hranu, stále celkom pekne držia smer. Keď ich v oblúku postavíte na hranu, stabilitu podporíte. Lyžiam sedia stredne veľké oblúky, dajú sa sekať aj krátke oblúky, treba ich k tomu zľahka iniciovať, nestačí len prenášať váhu. Vďaka sidewallu a fullchamber konštrukcii by mali celkom dobre držať aj na tvrdom povrchu. Toto odskúšané nemám, keď som s nimi jazdil, bolo mäkko - ľad však isto rady mať nebudú, ostatne, takto je to pri väčšine (skialpových) lyží tejto váhovej kategórie.

Viazanie LaSportiva RSR bolo v mojom prípade slabinou lyží. Je možno dobré pre maximálnych gramárov alebo pretekárov - tí si však GT určite nekúpia, lebo je priširoká a pre nich aj priťažká. Viazanie má pätku s vypínacou silou DIN 8 bez možnosti nastavenia. Pätka má tri polohy nastavenia pri šliapaní, najvyššia poloha je však nedostatočná, takže topánky s menším ohybom komína lyžiarky budú problém - je to stavané na topánky LaSportiva Sideral alebo Spitfire, ktoré majú veľkú voľnosť vpred pri šliapaní. Nepáči sa mi ani absencia bŕzd, takže pri obúvaní na zjazd v teréne treba dávať dvojitý pozor, aby lyža neskončila v doline. Kvôli lavínovej bezpečnosti nie som fanúšik remienkov.

Záver

Lyže LaSportiva GT 177 ma nadchli svojou univerzálnosťou. Sú ľahké, čo je skvelé pre výšľap a zároveň dobre jazdia v rôznorodých podmienkach. Keď moje, teraz už päťročné, Shuksany doslúžia, LaSportiva GT bude určite jedným z horúcich kandidátov.

Fórum 9 príspevkov
Skialpové lyže LaSportiva GT 177 04/03/14 11:19 9 príspevkov
Najnovšie články v sekcii
 
Príbeh Štefan Zamkovský a Zamkovského chata v Tatrách Určite sa nájde veľa ľudí, pre ktorých nie je meno Štefan Zamkovský úplne neznáme. Jeho životný príbeh – spätý s Vysokými Tatrami – je však natoľko zaujímavý, že by bola škoda nepodeliť sa oň aj na stránke, venovanej predovšetkým … » viac 15/05/20 Martin Drahomirecký Príbehy
Komentár Prečo má Predné Solisko tri nadmorské výšky? Pri editovaní článku o Prednom Solisku ma zaujalo, že na dvoch mapách boli dve rozdielne nadmorské výšky. Keď som otvoril tretiu mapu, tak ma zarazilo, že tam bola úplne iná - tretia ... » viac 10/04/20 Tomáš Trstenský Zaujímavosti
Rada Ako chodiť na túry v čase koronavírusu – odporúčania vedcov Epidémia koronavírusu aktuálne ovplyvňuje naše bežné fungovanie vrátane voľnočasových aktivít. Čo znamená pre turistov, horolezcov či skialpinistov? V článku si povieme viac o tom, ... » viac 16/03/20 Soňa Mäkká Zdravie
Najnovšie články autora
 
Recenzia Fjällräven Bergtagen 38 – technický batoh Robustný strohý technický batoh z nepremokavého materiálu Bergshell do vyšších hôr. V zime zvládne skialpy a v lete poslúži na vysokohorskú turistiku či horolezectvo. Odnesie na horskú chatu slušnú porciu nákladu, no potom sa dá na túry … » viac 22/05/19 Ľubomír Mäkký Batohy
Rada Kde si požičať skialpy (prehľad požičovní) Láka vás skialpinizmus, no neviete, či vás bude baviť? Chcete najprv otestovať výbavu pred tým, ako sa rozhodnete, čo si kúpite? Či sa na pásy dostanete len zriedkavo a tak bude menej ... » viac 23/01/19 Ľubomír Mäkký Začíname
Test Fjällräven Keb Touring – bunda a nohavice pre skitouring Set softshell oblečenia je určený pre ľahšiu formu skialpu – tzv. skitouring – alebo turistiku na jeseň a zimu. Hoci ide o novinku pre túto sezónu, testoval som ho už od polovice ... » viac 21/01/19 Ľubomír Mäkký Oblečenie
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
Skialpové lyže LaSportiva GT 177 04/03/14 11:19 9 príspevkov
Verzia pre tlač
 • text  fakty  fotky  
Fakty
 • Výrobca
  • LaSportiva
 • Model
  • GT
 • Typ
  • skialpové lyže
 • Materiály
  • drevené jadro, karbón
 • Hmotnosť
  • 2820 g
 • Páči sa mi
  • geometria, správanie v teréne, váha
 • Nepáči sa mi
  • viazanie
 • Ostatné info
  • geometria: 123/89/111, rádius: 22 m, fullchamber bez rockera
 • Infocena
  • 422 €
 • Obchody
  • Yak&Rysy
 • Obchody v HIKING adresári

0.86