Správa

HZS informuje o veľmi zlých podmienkach na horách

04.01.16
Riaditeľ HZS Jozef Janiga apeluje na turistov a horolezcov, aby starostlivo zvážili ciele svojich túr a aby potrebný výstroj a výzbroj mali nielen so sebou, ale ho aj vedeli používať. V súčasných veľmi zlých podmienkach odporúča ostať nižšie, na chatách, užiť si hory a aj sa z nich vrátiť. V prípade, ak v najbližších dňoch nasneží, bude podľa jeho slov stav ešte nebezpečnejší, pretože budú potrebné aspoň dva týždne na previazanie vrstiev. Spolu s riaditeľmi oblastných stredísk HZS o tom dnes informoval na tlačovej konferencii v Starom Smokovci.

Od 23. decembra minulého roka do 4. 1. 2016 zaznamenala HZS v slovenských horách 192 úrazov, z toho 7 smrteľných, plus 6 smrteľných úrazov zaznamenali na poľskej strane. Uviedol to Janiga a dodal, že tento počet je alarmujúci a najhoršou skupinou sú skialpinisti a pseudohorolezci, ktorí majú síce často veľmi kvalitný výstroj, avšak nevedia ho správne používať.

Spoločným menovateľom mimoriadne tragických udalostí je pošmyknutie a následný dlhý a nekontrolovateľny pád, ktorý väčšinou končí v skalnej sutine, resp. medzi skalami. Sneh je veľmi rýchly a veľmi tvrdý, ak nie je dostatočne kvalitné lanové istenie, tak pád končí tragicky.

Pre výkon horolezectva sú podmienky veľmi dobré, ale aj skúsenému horolezcovi sa môže stať, že sa šmykne, dôjde k balansu, jedinou možnosťou, ako si neprivodiť smrteľné zranenie, je kvalitné istenie.

Podmienky pre turistov na bežných chodníkoch po chaty sú relatívne dobré, s použitím paličiek, prípadne mačiek je pohyb bezpečný. Hovorí o tom aj fakt, že v poslednom období sme nezaznamenali úrazy na chodníkoch prístupných v zmysle návštevných poriadkov.

Situácia a podmienky na horách

Bc. Matoš (Nízke Tatry): "Podmienky na skialpinizmus nie sú vhodné, v podstate celý hrebeň je odkrytý, s palicami je pohyb možný. Skialpinisti využívajú sneh iba umelý v lyžiarskych strediskách, sú trošku disciplinovaní, chodia poza vyznačené lyžiarske trate. Nedošlo k zásahom v horskom teréne."

Ing. Šedek (Veľká a Malá Fatra): "Podmienky sú na jesennú turistiku, je väčší mráz, rýchlejšie sa stmieva. Mali sme nejakých zablúdených turistov, s čím je potom problém. Sneh je iba na zjazdovkách. Na ferrate HZS v Lúčanskej časti Malej Fatry sa tvorí ľad aj na istiacich prvkoch, treba si dať veľký pozor."

Ing. Kulanga (Vysoké Tatry): "Podmienky na výkon horolozectva sú naozaj dobré, ale treba si uvedomiť, že svah je celý zľadovatelý až sfirnovatený a veľmi tvrdý. Pád je nezastaviteľný, končí sa nárazom do skál. Výkon skialpinizmu v spodných častiach dolín je obmedzený až nemožný. V niektorých pekných častiach je možný, avšak neodporúčame to, keďže sneh je tak zľadovatelý. Ďalší problém bude, keď nasneží, bude reálne lavínové nebezečenstvo, pretože svah nebude previazaný."

Ing. Švanda (Západné Tatry): "Snehová pokrývka je až od 2000 metrov vyššie. Výkon skialpinizmu je veľmi ťažký, musíte veľmi ďaleko kráčať s lyžami na chrbte. Sneh je veľmi tvrdý, zľadovatelý. Momentálne aj turistické chodníky – hrebeňové túry (napr. Baranec, Bystrá) – majú reálne horolezecké podmienky. Nie sú to klasické turistické podmienky. Každé zaváhanie končí pádom a v páde za pár metrov naberiete takú rýchlosť, že to nikto nezabrzdí."

Bc. Krajči (Slovensky raj): "Slovenský raj nemá ešte snehovú pokrývku, ale vplyvom nízkych teplôt sa v roklinách vytvárajú ľady. Odporúčame turistom minimálne, aby si zobrali paličky a ľahké mačky. Prielom Hornadu je zamrznutý, treba dbať na zvýšenú opatrnosť, použiť horolezecký, resp. turistický výstroj."

Mgr. Biskupič (Stredisko lavínovej prevencie): "V priebehu niekoľkých dní má nasnežiť cca 10 cm, očakávame mierne oteplenie, bude reálne lavínové nebezpečenstvo. Čerstvý sneh na tvrdom podklade potrebuje čas, aby sa previazal. Turisti by mali sledovať výstrahy na stránkach HZS, ktoré sú aktualizované každý deň."

Odkazy

Viac informácií o nehodách v horách nájdete v aktualitách na stránke HZS.

Fórum 92 príspevkov
HZS informuje o veľmi zlých podmienkach na horách 26/12/18 06:54 92 príspevkov
Najnovšie články v sekcii
 
Pozvánka Lavínové kurzy na Čertovici Dvojdňový lavínový kurz pod vedením profesionálneho horského vodcu, ktorý vás naučí správne plánovať túru, narábať s lavínovým vybavením, vyhodnocovať riziko terénu a snehový profil. Program kurzu obsahuje aj prednášku z prvej pomoci v … » viac 28/09/19 Martin Gašperan Festivaly a premietania
Rada Čo má perie, všetko letí – detailne o páperovej výbave Používanie peria pri výrobe outdoorového vybavenia je dlhodobou záležitosťou. Perie spolu s kožušinou tvorilo základ pre vybavenie polárnikov, horolezcov a iných výprav do krajín mrazu ... » viac 31/07/19 Boro Tomis Začíname
Správa Rokovania o novom návštevnom poriadku pre TANAP prebiehajú O desať dní začína nová letná sezóna v Tatranskom národnom parku (TANAP), keďže sezónna uzávera väčšiny turistických chodníkov platí do 14.6. Nový návštevný poriadok je zatiaľ ... » viac 05/06/19 Soňa Mäkká Správy
Najnovšie články autora
 
Správa HZS informuje o veľmi zlých podmienkach na horách Riaditeľ HZS Jozef Janiga apeluje na turistov a horolezcov, aby starostlivo zvážili ciele svojich túr a aby potrebný výstroj a výzbroj mali nielen so sebou, ale ho aj vedeli používať. V súčasných veľmi zlých podmienkach odporúča ostať nižšie, … » viac 04/01/16 Daniela Mäkká Správy
Extra Múzeum lyžovania v Tatranskej Lomnici Nielen športom je človek na horách živý a keď príde zlé počasie, prichádzajú na rad doplnkové aktivity. Čo tak navštíviť múzeum lyžovania? Jedno je v Tatranskej Lomnici a hneď v ... » viac 29/12/14 Daniela Mäkká Zaujímavosti
Predstavenie Termofľaša Alfi IsoBottle 0,5 l Pamätám si časy, keď ešte termoska mala klasické sklenené, ľahko rozbitné vnútro. Preto som kupovala k novej termoske hneď niekoľko náhradných vložiek. Najnižšiu životnosť vždy ... » viac 29/10/14 Daniela Mäkká Ostatné
Login prihlás sa alebo registruj
zapamätaťVytvorením používateľského konta súhlasíte s podmienkami použitia HIKING.SK, ktorých súčasťou sú aj informácie o spracovaní osobných údajov.
Vriace fórum RSS vriaceho fóra
HZS informuje o veľmi zlých podmienkach na horách 26/12/18 06:54 92 príspevkov
Verzia pre tlač
  • text  fakty  fotky  

0.83