Prejdi na obsah

Hiking.sk Zavrieť

Prihlás sa do svojho konta
alebo sa zaregistruj

Test Dry – termobielizeň zo sieťky

Správna spodná bielizeň je základom dobrého pocitu pri outdoorových aktivitách – odvedie pot od tela, aby nás nechladil a popri tom funguje ako prvá izolačná vrstva. Väčšinou platí, že čím lepšia izolácia, tým horší odvod potu. Podobne to platí aj pri testovanom kúsku značky Dry underwear – ide o sieťku, ktorá skôr vylepšuje vlastnosti inej spodnej blielizne, prípade sa hodí pod microfleece. Odporcov výroby na ďalekom východe poteší, že sa vyrába na starom kontinente, v Taliansku.

Výrobca
Dry
Model
Net line, tričko s dlhým rukávom
Typ
termobielizeň, sieťka
Materiály
Meraklon Isolfil
Páči sa mi
termoregulácia, odvod potu, nesmrdí, ideálny doplnok pod merino
Nepáči sa mi
manžety bielej farby, rukávy by mohli byť dlhšie
Infocena
40.26 €
Hodnotenie
Celkové hodnotenie (súčet bodov): 93 bodov
» vysvetlenie hodnotenia
Obchody
elcon.sk$ret

Princíp fungovania

Funkčnosť sieťovanej spodnej bielizne je založená na výborných termoizolačných vlastnostiach vzduchu. Ten musí byť dobre uzatvorený, aby nemohol voľne prúdiť. To docielime ďalšou vrstvou oblečenia, ktoré spolu s okami sieťky vytvorí nad pokožkou vzduchové kapsule. Je v podstate jedno, akú druhú vrstvu použijeme, hlavné je, aby mala priliehavý strih. Odskúšané mám ďalšie termo (merino, polyester), mikrofleece a softshell. Okrem termoizolačného efektu je výborný aj odvod potu prostredníctvom vlákien sieťky, taktiež vodná para vďaka okám nemá prekážky a môže hneď vnikať do druhej vrstvy, ktorá ju transportuje ďalej. Výsledkom je pocit sucha aj pri veľkej záťaži, sieťka totiž nechladí a zároveň oddeľuje pokožku od prepotenej druhej vrstvy.

Materiál a vyhotovanie

Tričko je vyrobené z vlákna Meraklon Isolfil – ide o polypropylén s veľmi nízkou absorbciou vlhkosti. Veľmi dobre preto transportuje pot od tela a taktiež rýchlo schne. Strihovo ide o dlhorukávové termotričko klasického tvaru, privítal by som však o niečo dlhšie rukávy vzhľadom na typ mojej postavy. Šedá sieťka je pri krku a na spodu ukončená úzkym bielym lemom, rukávy majú bielu manžetu. Všetky švy sú ploché a pri nosení neprekážajú. Dojem z kvality vyhotovenia je veľmi dobrý, šitie je presné, tkanie očiek sieťky taktiež. Jedinú trčiacu nitku som objavil pri šití visačky (viď obrázok).

Skúsenosti

Počas testovania sa mi Dry sieťka najviac osvedčila pod merino termotričkom, z ktorého nie som taký nadšený, ako predavači v obchodoch. Súčasný boom vlny v outdoore považujem tak trochu za módny trend. Nespornou výhodou merina oproti syntetike je, že nesmrdí ani po dlhšom čase, avšak na pokožku nie je také príjemné, ako napr. polyester. Čo je ale ešte horšie, často som v ňom mal pociť vlhka, najmä po väčšej fyzickej námahe. Použitím Dry sieťky sa však tieto neduhy veľmi výrazne znížili a túto kombináciu považujem za ideálnu ako z hľadiska termoizolácie, tak aj z pohľadu odvodu potu. Pri skialpe väčšinou stačilo pridať windstopperovú vestu, alebo v prípade horších podmienok hardshell bundu.

Ďalšou testovanou kombináciou bol mikrofleece a pod ním sieťka. Vhodné do nižších teplôt spolu s vestou alebo bundou podobne, ako pri kombinácii s merinom. V tomto prípade sa však prejaví horšia priedušnosť fleecu a na pokožke ostáva viac potu. Ten však nechladí tak, ako by sa dalo očakávať – vďaka sieťke je medzi fleecom a pokožkou dobrá mikroklíma.

[ Tipy na túry a aktuality z hôr môžeš sledovať aj na našom FacebookuInstagrame ]

Poslednou testovanou kombináciou bola softshell bunda priamo na sieťke. V tomto prípade to však nedopadlo tak pozitívne, pretože bundu zvyknem rozopínať, kvôli odvetrávaniu – a to hneď začal voľne prúdiť vzduch a bola mi zima. Ak som však sofshell obliekol až na merino+sieťka, bolo to OK, najmä v nižších teplotách.

Keďže sieťka je zo syntetického vlákna, čakal som, že bude po dvoch dňoch poriadne smrdieť. To sa nestalo a periem ju asi tak často ako merino.

Voči tričku mám iba dve výhrady – prvou je už spomínaný strih, kde by som privítal dlhšie rukávy. Druhou sú biele manžety, čo nepovažujem za príliš šťastné riešenie – po pár dňoch vyzerajú dosť odpudivo, aj keď je zvyšok trička ešte úplne v pohode.

Záver

Odporúčam ako doplnkovú vrstu pod klasickú termobielizeň, najmä pod merino vlnu. Zlepšuje termoizoláciu, zvyšuje komfort nosenia a zabraňuje pocitu vlhka po veľkej fyzickej námahe. Je ideálne najmä pre zimnú turistiku, VHT, bežecké lyžovanie a skialpinizmus. Cyklisti ho v chladnešom období pod dresom taktiež ocenia.

Fotogaléria k článku

Najnovšie