Prejdi na obsah

Hiking.sk Zavrieť

Prihlás sa do svojho konta
alebo sa zaregistruj

Vriace fórum

Diskusná téma K článku: Ako na skialpinizmus II.

Diskusná téma K článku: Ako na skialpinizmus II.

V minulom článku sme si povedali čo-to o lyžiach, lyžiarkach, paličkách a viazaní. V tomto dieli skialpinistického seriálu sa budeme venovať pásom a ich údržbe, batohom, lavínovým sondám, lavínovým vyhľadávačom a lopatám. Nebudú chýbať odkazy na získanie ďalších informácií.

Thailon

Pekne. Dala by sa doplnit do sekcie pasy ich udrzba v zmysle vymeny lepidla ?

Om4dw

Ja by som mal este poznamku k baterkam do pipsu. Pouzivat zasadne klasicke, nenabijacie baterky. Vzdy na zaciatku sezony kupit nove a potom by mali vydrzat celu zimu.
Nabijacie maju nizsie napatie (1,2V), su nachylnejsie na samovybijanie a stratu kapacity v mrazoch.

Gosem

Čo sa týka výmeny lepidla. Pokiaľ sa lepidlo nanáša z fólie nažehľovaním, dá sa to vpohode aj doma.

Tomkoy

Tentoraz to bolo slabšie. Chýba mi porovnanie nasiakavosti pásov. Info o pásoch Colltex ct40, Gecko- úlpne iný princíp "lepidla". Mačky nohy a lyže NIČ? Lavinový batoh(ABS, Snowpulse) má byť na prvom mieste, pretože ako jediná pomôcka ťa chráni pred zasypaním. Pri solo túrach je to jediná možnosť. Rovnako by bolo vhodné uviesť, že pípak nezachraňuje, len vyhľadáva obete či živé alebo mŕtve(väčšinou). Pieps Freeride by som radšej nepropagoval, najhorší na trhu- krátky dosah (10m), biedne jemné dohladanie, klamivé údaje, nechcel by som aby ma s ním vyhľadávali. Pri lopate je dobré poznamenať, že pri záchrane zasypaného trvá najdlhšie jeho vykopanie, preto nešetriť na lopate. Nutná je aj pri kopaní záhrabu.

Bobo7

ten test som asi nepochopil...ked ukazuje 39m a nameriate 11m, tak je to dobre? uspokojive? podstatne je drobne dohladanie...asi tomu nerozumiem....

Jan Pala palic

To bobo7: Test byl iba na pociatocnu citlivost, tj. kedy vyhledavac zachyti poprve signal "zasypaneho", namerane je to v ose mereni, udaj na displeji sa v pripade prveho kontaktu takmer vzdy velmi lisi... u vsetkych vyhledavacov a v zavislosti na vzajomne polohy vysielacej anteny a prijimacej anteny/anten. Pozri sa na tabulku k niekolkym dalsim vyhladavacom na: palic.ho-vsetin.com/…/lavinov…. Podstatna je napred rychlost zachytenia prveho signalu, nasledne hrube dohladanie na priestor 1x1-2x2 metre, druha podstatna vec je presne dohladanie at uz vyhladavacom, normalnou lavinovou sondou alebo iProbe.

Lubo

Palic, keby si to mal zhrnut,
odporucas na zaklade vasho testovania Pieps Freeride? Predsa len, cena je ovela unosnejsia ako pri inych pristrojoch. Z pohladu rekreacneho skialpinistu, ktory nechodi do prilisnych extremov...

Tomkoy

To Palic: tvoj test len potvrzuje biednost Piepsu Freeride. V tabulke vyhladavanie Freeridom mas prvy signal v ose od 18 do 26 m, v kolmém postavení od 8 do 13,5 m, a v postavení k nebi od 12 do 18 , To asi tazko vyhovie poziadavke nad 20m. Celkove priemerovanie poloh nie je povolene, vzdy sa berie Worst case. Pri zlej viditelnosti lavinoveho pola a kratkom dosahu vyhladavaca lahko minies obet. Aj v tvojom teste hodnoty na displeji su silne klamlive. Jemne dohladavanie ti chyba. Nez kupovat Freeride, radsej pouzity/starsi pipak. Mozno ked nenajdete partaka v lavine pochopite naco je dobry pipak s dlhym dosahom.

Pridaj reakciu

Pridaním diskusného príspevku súhlasíte s podmienkami použitia hiking.sk.

Vriace fórum

Komentár

Matobee k článku: Chata Ipeľ V sobotu 13.4. som sa zastavil na Chate Ipeľ. Všetko v poriadku ako v Pavlovom komente. Slušne veľký altánok ale aj terasa chaty dobre poslúžia na oddych, úkry …

+ 6 ďalších príspevkov